Sarbinowo

Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Sarbinowo to niewielka, nadmorska wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim i gminie Mielno. Wczasowicze na pewno nie nudzą się tu w trakcie sezonu, bowiem nie brakuje tu atrakcji. W chłodniejszych miesiącach natomiast zaznać tu mogą ciszy i spokoju.
Głównym atutem tej miejscowości jest oczywiście dostęp do morza. Strzeżone kąpielisko obejmuje 100 metrów pięknej linii brzegowej. Kąpielisko otrzymało w 2012 r. pozytywną opinię Unii Europejskiej w kwestii jakości i czystości wody. Komu nie zależy wyłącznie na kąpielach słonecznych i tych w morskiej wodzie, może odwiedzić pobliskie wioski i miejscowości, których jest w tym rejonie wiele: Chłopy, Mielenko, Mielno i Unieście po wschodniej stronie, a od zachodu Gąski i Pleśna. Ponadto znajdują się tu inne osady, które mimo braku dostępu do morza są warte odwiedzenia, chociażby ze względu na zabytki i bogactwa naturalne: Kiszkowo, Śmiechów czy Będzinko.
W pobliżu Sarbinowa ulokowana jest również latarnia morska w Gąskach oraz jezioro Jamno - obowiązkowe punkty do zwiedzenia. Na miejscu nie brakuje też atrakcji. Za dnia warto zwiedzić Zabytkową Chatę Rybacką czy Kościół Parafialny, zaś o zachodzie słońca przespacerować się po promenadzie.
Do Sarbinowa dotrzemy autobusem PKS lub we własnym zakresie. Aby dojechać tam autem, należy kierować się do Koszalina lub Kołobrzegu, a następnie drogą krajową nr 11 do Sarbinowa. Wybierając z kolei komunikację zbiorową, najlepiej dojechać do Koszalina, a następnie transportem prywatnym lub PKSem do Sarbinowa.
Bogata baza noclegowa i gastronomiczna w pełni zaspokoją potrzeby nawet tych najbardziej wymagających urlopowiczów.
Pierwsze wzmianki o osadzie w tej części wybrzeża pochodzą z początku XIV wieku. Była to wieś o charakterze rolniczym, przez dłuższy okres swojego istnienia należąca do Niemiec, pod nazwą Sohrenbohm. Dawne Sarbinowo przez wieki znajdowało się 1,5 km dalej od wybrzeża. Na przełomie XIX i XX wieku morze niebezpiecznie "zbliżyło się" do osady, której groziła całkowita zagłada. W 1910 roku wybudowano wzdłuż plaży kilomet
Początkowo uprawna osada, wraz ze zbliżaniem się morza stawała się również wioska rybacką i z tego też okresu pochodzi zabytkowa chata, będąca przykładem budownictwa wąskofrontowego. Pod koniec XIX wieku przybywali tu pierwsi letnicy, jednak do czasu zabezpieczenia wioski przed niszcząca siłą morza, powstało niewiele pensjonatów.
W 1946, tuż po wojnie, Sarbinowo stało się częścią ziem polskich i od tamtej pory zaczęło się coraz intensywniej rozwijać. Obecnie, w letnie miesiące jest to gwarna wioska z nową zabudową, wieloma ośrodkami noclegowymi, sporą ilością kwater prywatnych oraz licznymi restauracyjkami i punktami gastronomicznymi.
Opinie