Wakacje z dziećmi. Zaplanuj je dobrze

Zorganizowanie rodzinnego wyjazdu z dziećmi, zwłaszcza młodszymi, może wydawać się nie lada wyzwaniem. W wielu wypadkach ekscytacji towarzyszą obawy o bezpieczeństwo i o to, by niczego nie zaniedbać. Choć spontaniczne wyjazdy mają w sobie nutkę szaleństwa, do podróży z dzieckiem radzimy się starannie przygotować. Podpowiadamy jak.

Wybierz wcześniej miejsce i termin wyjazdu

Wyjeżdżając z dziećmi z całą pewnością warto przygotować dobry plan, z dużym wyprzedzeniem ustalić przybliżony termin podróży (biorąc pod uwagę warunki pogodowe w miejscu wypoczynku i możliwości wzięcia urlopu) i wcześnie rozpocząć poszukiwanie ofert.

Teoretycznie liczba możliwości jest wręcz nieograniczona, w praktyce często pojawiają się problemy. Może na przykład okazać się, że mnożąc koszty "niedrogiej" wycieczki z biura podróży przez wszystkich uczestników ostateczna kwota urośnie do astronomicznej, lub obiekt, który miał być "przyjazny rodzinom" nie posiada najważniejszych udogodnień. W takich momentach rodzice niekiedy rezygnują z planów wzdychając, że "w czasach drożyzny po prostu nie stać ich na wyjazd". W rzeczywistości nawet wakacje dla wielodzietnej rodziny nie muszą być bardzo drogie, jednak do ich planowania należy podejść nieco inaczej niż w przypadku pary czy wycieczki z jednym dzieckiem.

Wygodny dom letniskowy zamiast rezerwacji w hotelu? Oszczędzaj nie rezygnując z komfortu!

Bardzo dobrym sposobem na to, by ograniczyć koszty, jednocześnie nie rezygnując z wygody i komfortu może być wypoczynek w Polsce i wynajem komfortowych domów letniskowych lub domków w ośrodkach wypoczynkowych z atrakcjami dla dzieci. Zwłaszcza w przypadku dużej rodziny takie rozwiązanie może być o wiele bardziej opłacalne niż pokoje w hotelu i spanie na dostawkach.

Przed dokonaniem rezerwacji, poczytaj dokładnie w Internecie, jakie jest wyposażenie konkretnego obiektu, co znajduje się na jego terenie i na co możesz liczyć w cenie. Przydatne mogą być zdjęcia i opinie innych gości.  Przemyśl także kwestię posiłków. W wielu wypadkach wykupienie wyżywienia nie jest wcale drogie, a pozwala odpocząć od gotowania. Alternatywą może być wynajem domku wyposażonego w aneks kuchenny.

Sprawdzone domki nad morzem znajdziesz w portalu wakacynym e-wczasy

Domki nad morzem

Zarezerwuj bilety na podróż lub zaplanuj wyjazd samochodem

Kolejną istotną kwestią, którą trzeba będzie przemyśleć, jest sposób dotarcia na miejsce. Nie powinno być problemu, jeżeli kupujesz bilety na autokar lub pociąg – te wystarczy nabyć kilka dni wcześniej.

Bardziej skomplikowana może być podróż samolotem. W tym przypadku proponujemy zacząć sprawdzać ceny z dużym wyprzedzeniem: mogą się bardzo różnić od siebie. Ze szczególną ostrożnością traktuj  bardzo atrakcyjne cenowo oferty: niektóre linie latają na bardzo oddalone od miasta lotniska lub wymagają dodatkowych opłat na przykład za bagaż lub wniesienie wózka na pokład. Z drugiej strony pojawiają się promocje rodzinne, możesz też skorzystać z pewnych przywilejów: na przykład pierwszeństwa przy wchodzeniu na pokład. Lecąc samolotem z kilkulatkiem, zawsze warto dokładnie wytłumaczyć mu, co go czeka, na czym będzie polegała odprawa i jak należy się zachować.

Jeżeli planujesz w podróż wybrać się samochodem, pamiętaj o tym, by zaplanować trasę uwzględniając potrzeby dziecka. To oznacza, że prawdopodobnie częściej trzeba będzie zatrzymywać się po drodze. Z małymi dziećmi warto zaplanować przerwy co 3-4 godziny. Sprawdź również GPS, przydatne mogą być mapy dostępne offline.

Skonsultuj się z pediatrą i skompletuj apteczkę

Zwłaszcza przed dłuższym lub zagranicznym wyjazdem radzimy skonsultować się z pediatrą – on najlepiej zna historię leczenia Twojego dziecka i podpowie Ci w kwestii ewentualnych szczepień lub ostrzeże, jeżeli wybrany kierunek może być nieodpowiedni (my jednak zachęcamy, by z egzotycznymi podróżami poczekać, aż dziecko nieco podrośnie, na początek warto poznać własny kraj – jest to również w obecnej sytuacji dużo bezpieczniejsze). 

Pamiętaj również o skompletowaniu apteczki. Oprócz leków, które dziecko przyjmuje na stałe, powinny się w niej znaleźć przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, coś na problemy trawienne, a także środki opatrunkowe.

Jak pakować się na wyjazd z dziećmi?

Wielu rodziców zaczyna nieco panikować pakując całą rodzinę, aby tego uniknąć, sugerujemy przygotowanie checklisty. Odhaczając kolejne pozycje będziesz mieć pewność, że niczego nie zapomnieliście. W przypadku wyjazdu z maluchem wielu rodziców ma wątpliwości: czy zabierać ze sobą wózek? Podczas krótkich wyjazdów można z niego zrezygnować, gdyż przewożenie go w różnych środkach transportu bywa nieco uciążliwe. W takim wypadku należy koniecznie zabrać ze sobą ergonomiczne nosidełko. Leżąc na plaży braku wózka za bardzo nie odczujecie, jeżeli jednak planujecie długie chodzenie, będzie on niezastąpiony. Na rynku dostępne są specjalne "samolotowe" modele, które są mniejszych rozmiarów i wygodne przy przenoszeniu.

Oczywiście zawsze należy zadbać o przygotowanie zestawów ubrań na różną pogodę i podstawowych środków higienicznych. Niezwykle ważną kwestią jest ochrona przeciwsłoneczna. Nawet jeżeli nie jedziesz w tropiki, lecz zamierzasz wypoczywać w Mielnie w czerwcu, skóra dziecka jest bardzo narażona na poparzenia (Twoja również). Z tego powodu pamiętajcie o nakryciach głowy, okularach przeciwsłonecznych, a także dobrych kremach i balsamach z odpowiednim filtrem.

Dodano: 2022-08-04 09:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz