Sarbinowo i okolice – ukryte skarby nad Morzem Bałtyckim

W malowniczym mieście Sarbinowo i jego okolicach na wybrzeżu bałtyckim można podziwiać nie tylko piękno dzikiej przyrody, ale także liczne zabytki, które są świadectwem bogatej historii regionu. Wśród nich warto wymienić mur zaporowy, parafialny kościół z zabytkowymi organami, chatę rybacką czy latarnię morska w Gąskach.

Mur zaporowy - strażnik wybrzeża

Wędrując wzdłuż wybrzeża, nie sposób nie zauważyć imponującego muru zaporowego, który został wzniesiony na początku XX wieku, aby powstrzymać proces podmywania lądu przez morskie fale. Długość muru wynosi aż 1 km, a na jego grzbiecie znajduje się promenada, z której można podziwiać urokliwy widok na Bałtyk.

Zabytkowe organy w kościele parafialnym

W kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie warto zwrócić uwagę na monumentalne organy z XIX wieku, wykonane przez firmę CF Völkner - Dünnow. Instrument był pierwotnie wyposażony w dwie klawiatury ręczne, ale podczas remontu w 2005 roku jedna z nich została usunięta. Na tych zabytkowych organach odbywają się coroczne koncerty w ramach Festiwalu organizowanego przez Filharmonię Koszalińską.

Zabytkowe organy


Chata rybacka - ślad dawnej zabudowy

Wśród zabytków Sarbinowa warto zwrócić uwagę na chatę rybacką z 1804 roku, wpisaną do rejestru zabytków. Konstrukcja tego budynku to typowy przykład budowli ryglowo-szachulcowej. Zachowało się wiele podobnych budynków z pierwszych dwóch dekad XX wieku, które są cennym świadectwem dawnej architektury.

Chata rybacka z 1804 roku

Ogród Botaniczny w Niegoszczy

W odległości zaledwie kilku kilometrów od Sarbinowa znajduje się Ogród Botaniczny w Niegoszczy, założony w 2018 roku przez Fundację Regnum vegetabile. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, gdzie można poznać tajemniczy świat roślin i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych.

Ogród Botaniczny w Niegoszczy

Okolice Sarbinowa

W odległości około 10 km na południe od Sarbinowa znajduje się urokliwe miasteczko Mielno. Jednym z ważnych zabytków tego miejsca jest kościół pw. św. Mikołaja z XIV wieku. Został zbudowany z cegły na planie prostokąta, a w jego wnętrzu zachowały się malowidła ściennych oraz barokowy ołtarz główny. Kościół otacza zabytkowy, kamienny mur z XVIII wieku, który pełnił funkcję obronną.

Mielno słynie również z wąskotorowej kolejki turystycznej, która w sezonie letnim umożliwia podróżowanie między tym miasteczkiem a Unieściem. Przejażdżka tą historyczną kolejka to nie tylko wyjątkowe doświadczenie, ale również możliwość podziwiania okolicznych krajobrazów.

W okolicy Sarbinowa warto również odwiedzić urokliwe Chłopy, gdzie zachowała się oryginalna drewniana zabudowa ryglowa. Domy rybackie z końca XIX i początku XX wieku tworzą niezwykły klimat tej miejscowości, a także dają świadectwo życia rybaków w tamtych czasach.

Sarbinowo i okolice to miejsce pełne zabytków i atrakcji, które z pewnością zaspokoją ciekawość turystów. Od długiego muru zaporowego, który niegdyś uratował miejscowość, przez zabytkowe kościoły, chaty rybackie, do malowniczych krajobrazów, jakie oferuje Koszaliński Pas Nadmorski. Wszystko to sprawia, że Sarbinowo to miejsce, które warto odwiedzić i odkryć na własną rękę.

Dodano: 2023-04-18 09:40:00

Komentarze (3)
Anonim
18.04.2023 09:42

Miałem okazję być w Sarbinowie kilka lat temu, ale nie zdawałem sobie sprawy z takiego bogactwa zabytków w okolicy. Następnym razem, gdy tam pojedziemy z rodziną, na pewno odwiedzimy te wszystkie miejsca. Szczególnie ciekawie brzmi młyn wodny w Pęglowicach – to coś, czego jeszcze nie widziałem na żywo. Dzięki za inspirację!

Anonim
18.04.2023 09:44

Bardzo się cieszę, że ktoś wreszcie napisał artykuł o tych mniej znanych skarbach naszego wybrzeża. Zamiast zatłoczonych i komercyjnych kurortów, te miejsca mają niesamowity urok i warto je odwiedzić. Latarnia morska w Gąskach to moje ulubione miejsce, zawsze tam zaglądam, gdy jestem w okolicy. Widok z góry jest naprawdę zapierający dech w piersiach!

Anonim
18.04.2023 14:50

Właśnie przeczytałem ten świetny artykuł o Sarbinowie i jego okolicach, i muszę przyznać, że jestem zachwycony! Jako turysta, który uwielbia odkrywać nowe miejsca pełne historii i uroku, z pewnością muszę dodać Sarbinowo do mojej listy miejsc do odwiedzenia.

Dodaj komentarz