Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W XIII w Sarbinowie funkcjonowała świątynia wybudowana z fundacji chwarszczańskich templariuszy. Po zlikwidowaniu zakonu, stara budowla przeszła w ręce joannitów, a w XVI wieku stała się parafią protestancką. W połowie XVIII wieku kościół uległ częściowemu zniszczeniu podczas bitwy pod Sarbinowem.

Na jego miejscu, w latach 1856-57 wybudowano nową świątynię, tym razem w neogotyckim stylu. Wieżę stworzono wg projektu najbardziej znanego architekta tamtych czasów, ulubieńca dworu pruskiego, Karla Schinkla. Świątynię wykonano z ciosów kamiennych oraz czerwonej cegły, z wysoką wieżą kościelną, zbudowaną na planie ośmiokąta. Część budynku jest otynkowana.

Wewnątrz znajdują się barwne witraże w ostrołukowych neogotyckich oknach.Wewnątrz świątyni mieści się wyposażenie z XIX wieku, natomiast trzy dzwony pochodzą z 1920 roku.

Cały kompleks kościelny otoczony jest kamiennym murem, wewnątrz którego dawniej znajdował się przykościelny cmentarz. Kościół po dziś dzień jest użytkowany i znajduje się tam parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Mini przewodnik

Wybudowana w połowie XIX stulecia neogotycka świątynia. Do konstrukcji użyto czerwonej cegły oraz kamiennych ciosów. Wysoka wieża góruje nad całą miejscowością. Godne uwagi są witraże, organy i częściowo oryginalne wyposażenie. Kościół Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie zastąpił świątynię zbudowaną przez templariuszy w XIIIw., uszkodzoną w trakcie jednej z bitew.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (1)
chata rybacka
25.02.2016 22:56

Jaki kamienny mur , witraże / XX wiek /

Dodaj komentarz
Lokalizacja