Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W XIII w Sarbinowie funkcjonowała świątynia wybudowana z fundacji chwarszczańskich templariuszy. Po zlikwidowaniu zakonu, stara budowla przeszła w ręce joannitów, a w XVI wieku stała się parafią protestancką. W połowie XVIII wieku kościół uległ częściowemu zniszczeniu podczas bitwy pod Sarbinowem.

Na jego miejscu, w latach 1856-57 wybudowano nową świątynię, tym razem w neogotyckim stylu. Wieżę stworzono wg projektu najbardziej znanego architekta tamtych czasów, ulubieńca dworu pruskiego, Karla Schinkla. Świątynię wykonano z ciosów kamiennych oraz czerwonej cegły, z wysoką wieżą kościelną, zbudowaną na planie ośmiokąta. Część budynku jest otynkowana.

Wewnątrz znajdują się barwne witraże w ostrołukowych neogotyckich oknach.Wewnątrz świątyni mieści się wyposażenie z XIX wieku, natomiast trzy dzwony pochodzą z 1920 roku.

Cały kompleks kościelny otoczony jest kamiennym murem, wewnątrz którego dawniej znajdował się przykościelny cmentarz. Kościół po dziś dzień jest użytkowany i znajduje się tam parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

chata rybacka 25.02.2016 22:56

Jaki kamienny mur , witraże / XX wiek /

Dodaj komentarz