Letniskowo-rybacka zabudowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najwyraźniejszy dowód na to, jak zmienia się charakter nadmorskiej miejscowości na przestrzeni dziejów. Od wieków osada rybacka, która w drugiej połowie XIX stulecia zaczęła przekształcać się w wypoczynkowe letnisko. Mimo tak radykalnej zmiany, Sarbinowo do dziś zachowało pewną część dawnej zabudowy.

Jednym ze starszych budynków w Sarbinowie jest wpisana do rejestru zabytków chata rybacka z 1804 roku (przy ul. Nadmorskiej 4). Konstrukcja chaty to typowy przykład budowli ryglowo-szachulcowej z zastosowaniem - w tym przypadku - drewna dębowego. Bardzo charakterystyczne dla tego typu budowli jest wykonanie dachu. Oryginalnie narzucało się na niego plecionkę z trzciny i witek, a także glinę wymieszaną z wiórami i trocinami, co doskonale chroniło przed deszczem (w opisywanej chacie ten akurat element nie przetrwał do czasów współczesnych, ale jeden z lokalnych ośrodków bardzo dokładnie wystylizowano tak, aby przypominał budowle z XVIII/XIX wieku)Biorąc pod uwagę elewację frontową budowli, jest to typ chaty wąsko-frontowej. Elewacja budynku jest biała i poprzeplatana drewnem pomalowanym na ciemne kolory, dlatego właśnie nazywa się taką budowlę szachulcową.

Na uwagę miłośników dawnej architektury zasługuje też kilkadziesiąt budynków z pierwszych dwóch dekad XX wieku - w zdecydowanej większości murowanych i ceglanych, mieszczących się wzdłuż całej ul. Nadmorskiej oraz ul. Leśnej. Są to domy mieszkalne, wille, magazyny, budynki gospodarcze... jest nawet dawny młyn i jeszcze jedna chata ryglowa - z 1910 r. Wprawdzie nie obejmuje ich (jeszcze?) wojewódzki rejestr zabytków, to ze względu na szczególną wartość historyczno-kulturową podlegają ochronie konserwatorskiej.

Mini przewodnik

Białe ściany, widoczne ciemne belki, a całość wieńczy wykonany z plecionki (trzcina, witki, glina z trocinami) dach. Taka architektura dominowała w Sarbinowie do poł. XIX w., kiedy to miejscowość zaczęła zmieniać się w nadmorskie letnisko. Dawne chaty rybackie najbardziej dzisiaj przypomina... wystylizowana karczma w jednym z ośrodków tuż nad sarbinowską plażą.

Blogi
Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (1)
chata rybacka
25.02.2016 22:41

Coś mi się wydaje , że to fikcja - muszę sprawdzić ! Do 1995 / ? / roku był to Ośrodek Ministerstwa Kultury i Sztuki . Obecnym właścicielem jest Właściciel BALTIC CENTER w Sarbinowie i u niego lub w UG należałoby zasięgnąć takiej informacji ! Nie ma chaty rybackiej w Sarbinowie !

Dodaj komentarz
Lokalizacja