Sianożęty

Niewielka wieś nadmorska w województwie zachodniopomorskim, powiecie kołobrzeskim i gminie Ustronie Morskie. Administracyjnie, w skład sołectwa "Sianożęty" wchodzą jeszcze wsie Olszyna i Bagicz, gdzie znajduje się spore lotnisko poradzieckie. Są rożne pomysły, co do wykorzystania lotniska. Obecnie, odbywają się tam loty cywilne i turystyczne.

Pierwsze wzmianki o zasiedleniu dzisiejszych Sianożęt pochodzą z 1255 roku. Przez dłuższy czas osada dzieliła się na dwie części rybacką i rolniczą. Taki stan trwał jeszcze do początków XX wieku, kiedy miejscowość zaczęła się rozwijać jako kąpielisko nadmorskie. Po ostatniej wojnie z uwagi na tereny wojskowe, istniały trudności z wypoczynkiem lecz od lat 70-tych nastąpił kolejny rozwój osady. Jest to obecnie modne, choć jeszcze nie zatłoczone miejsce letniego wypoczynku mieszkańców dużych miast, którzy chętnie budują tam również swoje domy letniskowe.

Letnie kąpielisko w Sianożętach liczy sobie 1400 metrów linii brzegowej z wyłączeniem 2 odcinków torów wodnych miejscowej przystani rybackiej. Łodzie wypływające z Sianożęt mają na burtach rejestrację Ustronia Morskiego - "USM".

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz