Rowerem po Sarbinowie i okolicach

Wyjazd nad morze nie musi ograniczać się do pobytu przez kilka dni w jednej miejscowości i korzystania wyłącznie z uroków plaży i najbliższych atrakcji. Wiele kilometrów malowniczych i spokojnych szlaków rowerowych, przecinających Sarbinowo i jego okolice, zachęca turystów do aktywnego spędzania czasu i zobaczenia wielu unikalnych widoków towarzyszących w podróży.

W niedaleką podróż można się wybrać tzw. Małą Pętlą, o długości 7 km do Mielenka przez Chłopy. Można zobaczyć co kryje się w sąsiednich wioskach m.in. zabytkowa aglomeracja Chłopów, pozostała z czasów istnienia wioski rybackiej i wpisana do rejestru zabytków, czy aleja starych lip w Mielenku. Jadąc dalej, wjedzie się do popularnego Mielna. Tam, jeśli turyści zechcą zrobić sobie dalszą wycieczkę, mogą oni ją wydłużyć o podróż wokół tamtejszego jeziora Jamno. To ponad 30 km dróg prowadzących przez Strzeżenice, Dobiesławiec, Łabusz, Osieki, aż do Łaz, skąd wraca się Mierzeją Jamneńską między jeziorem a morzem z powrotem do Mielna.

W drugą stronę, na zachód prowadzi Pętla Ustronie, długa na 12 km (Sarbinowo, Gąski, Ustronie Morskie, Sianożęty). To równie malownicza trasa, gdzie w Gąskach mija się jedną z najwyższych latarni morskich w Polsce, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Gdy dotrze się do końca trasy, warto też zadać sobie nieco trudu, by przejechać jeszcze kawałek w stronę Kołobrzegu. Tam, w Kołobrzeskim Lesie rośnie najstarszy w Polsce dąb „Bolesław” pnący się tu już od ponad 800 lat. Jego widok, z pewnością wynagrodzi trud jazdy.

Sarbinowo jest miejscem, gdzie przechodzi międzynarodowa trasa R-10. Ścieżka, oprócz trasy nad Bałtykiem odbija czasem od brzegu morza, wiodąc przez lasy i pola i pagórki, które nie będą problemem dla amatorów rowerowych podróży, a zaletą tutejszych krajobrazów. Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 (zielony - 91,2 km) prowadzi przez miejscowości: Pleśna, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy, Osieki, Iwięcino, Bukowo Morskie, Dąbki, Żukowo Morskie, Darłowo, Darłówko.

Jeśli planuje się wypad na rowerach, niedaleko Sarbinowa, na południe, w Dobrzycy warto zobaczyć ogrody tematyczne Hortulus, których jest aż 28. Występuje tam około 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, wraz z gatunkami egzotycznymi i unikalnymi. Stamtąd, przez Strzepowo i Strachomino do Rusowa prowadzi Szlak Romantyczny (8,7 km) z XIX-wiecznymi kościołami neogotyckimi i pałacowym parkiem na końcu, wraz z ruinami wieży widokowej otoczonej fosą oraz zabytkowym kościołem.

Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na kondycję czy umiejętności. Jest tyle dróg do przebycia i pięknych widoków do zobaczenia. Teraz trzeba tylko przygotować (lub wypożyczyć) rowery, zabrać ze sobą aparat i w drogę!

Dodano: 2015-09-23 13:25:00

Komentarze (2)
Anonim
5.08.2021 14:00

Przejażdżki rowerowe to atrakcja, z której korzystam z każdym pobytem nad polskim morzem. Wypoczynek połączony z aktywnością fizyczną to sposób na idealne wakacje.

Anonim
5.08.2021 14:01

Następnym razem, gdy odwiedzę Sarbinowo, muszę namówić męża i dzieci na rowery. Wcześniej nie wiedziałam o tak ciekawych miejscach do zobaczenia podczas jazdy rowerowej.

Dodaj komentarz