Najlepsze miejsca spacerowe w Sarbinowie

Sarbinowo, mimo że jest niewielką i cichą miejscowością, dysponuje przez cały rok typowo nadmorskim urokiem, świeżym powietrzem i odgłosem szumiących fal. Będąc tutaj warto wybrać się na spacer z rodziną, nie tylko by zobaczyć okolicę i tutejsze atrakcje, ale by odetchnąć od zgiełku dnia codziennego i nacieszyć się tutejszymi walorami przyrody i wspaniałymi widokami - zwłaszcza urokliwymi wschodami i zachodami słońca nad Bałtykiem. Powietrze bogate w jod i lśniące od słońca plaże zapewnią przyjemne doznania i wspomnienia. Gdzie jednak najlepiej udać się na spacer, będąc w Sarbinowie? Oto kilka propozycji.


Pierwszym, najbliżej położonym miejscem i zarazem ciekawym pod względem historycznym jest promenada. Zbudowana na szczycie muru zaporowego, który chroni do dziś Sarbinowo przed morskimi falami. Jest długa na 1 km i wyposażona w barierki ławeczki, na których podczas spaceru z rodziną, drugą połówką, czy ze znajomymi, można się wygodnie rozsiąść, odpocząć i podziwiać morskie fale.Na miejscu, w pobliskich lokalach można także zjeść coś smacznego i kupić pamiątki znad morza.

Dla urodzonych piechurów, jest też opcja na dłuższy spacer. Umożliwi nam to kilka szlaków pieszych, które przechodzą przez Sarbinowo. Jednym z nich jest szlak, będący fragmentem europejskiego szlaku R-10, który swój początek ma we Francji, a przebiegając przez Polskę, zaczyna się w Świnoujściu, prowadząc dalej, przez nadmorskie miejscowości, aż do Gronowa na wschodniej granicy państwa.

Szlakiem tym dotrzeć można na przykład pieszo, do oddalonej o 5 km latarni morskiej w Gąskach, gdzie ze szczytu 50-metrowej wieży można podziwiać nadmorską okolicę. Można tam również dotrzeć wędrując plażą. Kierując się na wschód, napotka się Chłopy – małą miejscowość o charakterze dawnej rybackiej wioski, gdzie zachował się dawny układ urbanistyczny, przez co cała miejscowość znalazła się w rejestrze zabytków. Przespacerować się warto także na przystań kutrów rybackich na plaży, które dowożą dla turystów świeże ryby.

Idąc dalej, w stronę Mielna można przejść przez miejscowość Mielenko, gdzie znajduje się Aleja Lipowa ze 150-letnimi lipami. Docierając do Mielna, przy ul. Kościelnej stoi zabytkowy kościół z XV wieku, który warto zobaczyć. W centrum miasta trafimy też na deptak prowadzący do zejścia na plażę, na końcu którego stoi rzeźba morsa – symbol Międzynarodowych Zlotów Morsów, organizowanych od 2004 r. w tej miejscowości.

Szlak prowadzi też przez Mierzeję Jamneńską, która oddziela jezioro Jamno od Bałtyku aż do Kanału Jamneńskiego, gdzie jezioro łączy się z morzem. Dalej, w Dąbkach podąża się przez wioskę Bobolin, gdzie dotrzeć można do Darłowa, kolejnej licznie odwiedzanej miejscowości.

Popularnym szlakiem jest również Szlak Błękitny, prowadzący do Lasu Kołobrzeskiego oddalonego o 31 km, gdzie oprócz bogactwa przyrody znajduje się najstarszy dąb w Polsce „Bolesław”, którego wiek wynosi ok. 800 lat. Zaledwie 2 km dalej od Bolesława, rośnie również wiekowy okaz „Warcisław” liczący sobie już ponad 640 lat.

To tylko niektóre z wielu możliwości spacerowych, jakimi dysponuje Sarbinowo. Zawsze można również spacerować po plaży, wejść na molo, poprzechadzać się uliczkami miasta. Jedno jest pewne - nudzić się tu nie sposób!

Galeria
Dodano: 2015-09-16 12:54:00

Komentarze (2)
Anonim
5.08.2021 14:07

Spacerując po Sarbinowie koniecznie trzeba zobaczyć promenadę. Jest tutaj mnóstwo miejsc do spacerowania, a przy tym towarzyszą piękne nadmorskie widoki.

Anonim
5.08.2021 14:09

Gorąco polecam Szlak Błękitny! Jeśli pewnego dnia zabraknie komuś pomysłu na ciekawe oraz aktywne spędzenie czasu, to z całego serca polecam spacer prowadzący do Lasu Kołobrzeskiego.

Dodaj komentarz