Latarnia Morska Gąski: Wspaniały Skarb Wybrzeża Słowińskiego

Historia Latarni Morskiej w Gąskach

Latarnia Morska Gąski, położona na Wybrzeżu Słowińskim nad Morzem Bałtyckim, stanowi ważny punkt orientacyjny dla żeglarzy oraz ciekawą atrakcję dla turystów. Wybudowana została w latach 1876-1878, znajduje się między Latarnią Morską w Kołobrzegu (ok 22 km na zachód) a Latarnią Morską w Darłowie (ok 40 km na wschód). Jest uznawana za miejsce graniczne Zatoki Pomorskiej.

Zespół Latarni Morskiej

Cały kompleks latarni obejmuje wieżę latarni, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur, które zostały wpisane do rejestru zabytków. W Gąskach znajduje się jedna z 11 stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Gąskach ma wysokość 50 m.

Dane Techniczne Latarni

  • Wysokość wieży: 49,80 m
  • Wysokość światła: 51,10 m n.p.m.
  • Zasięg nominalny światła: 23,50 Mm (43,522 km)
  • Charakterystyka światła: Przerywane grupowe

Turystyka w okolicach Latarni Morskiej w Gąskach

Latarnia Morska Gąski stanowi nie tylko ważny punkt orientacyjny dla żeglarzy, ale również popularną atrakcję turystyczną. Jej kompleks zabudowań ma wysokie walory historyczno-architektoniczne. Na obiekcie znajdują się punkty gastronomiczne, sprzedaż pamiątek i parking. Warto również odwiedzić okoliczne miejscowości, takie jak takie jak Sarbinowo, które oferują mnóstwo atrakcji dla turystów i piękne plaże nad Morzem Bałtyckim.

Widok na morze z Latarni w Gąskach

Planuj swój pobyt

Jeśli planujesz odwiedzić Latarnię Morską w Gąskach, warto zaplanować swój pobyt w jednej z okolicznych miejscowości, takich jak Sarbinowo, gdzie można znaleźć wiele noclegów oraz lokalnych restauracji serwujących pyszne dania kuchni morskiej. W okolicy latarni organizowane są także liczne imprezy i festiwale, które warto uwzględnić w swoich planach podróży.

Wizyta w Latarni Morskiej w Gąskach

Latarnia Morska w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania, co sprawia, że jest to świetna okazja, aby poznać jej historię i podziwiać niezwykłą architekturę. Wspięcie się na szczyt latarni daje również możliwość podziwiania przepięknego widoku na Morze Bałtyckie i okoliczne krajobrazy.

Podsumowanie

Latarnia Morska w Gąskach to nie tylko ważne miejsce z punktu widzenia żeglugi, ale także atrakcja turystyczna o bogatej historii i wysokich walorach architektonicznych. Warto odwiedzić ten wyjątkowy obiekt podczas swojego pobytu na Wybrzeżu Słowińskim i korzystać z atrakcji oraz noclegów w okolicznych miejscowościach, takich jak Sarbinowo.

Dodano: 2023-04-25 13:12:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz